Ви є тут

Американський білий метелик – реальна проблема

В останні роки на Чернігівщині спостерігається поширення  небезпечного карантинного шкідника – Американського білого метелика. На жаль цей шкідник появляється і на території нашого району.

   Батьківщина  шкідника Північна Америка, звідки був завезений до Європи в 1940 році, а в Україні його вперше виявили в 1952 році в Закарпатській області, зараз зафіксований в 20 областях. На Чернігівщині невеликі вогнища цього метелика знайдені в 2007 році, а за десять років розселився на вісім районів області. Небезпечний шкідник  який пошкоджує 140 видів деревних і чагарникових рослин. Надає перевагу: шовковиці, клену, плодовим деревам.

  Метелик з розмахом крил 25 –45 мм; крила – білосніжні з шовковистим блиском, іноді зустрічаються з чорними крапками; тіло вкрите густими білими ворсинками. Молоді гусениці світло жовті, а дорослі завдовжки 30 – 40 мм  коричневі зі спини, а по боках жовті смуги. Гусінь опушена,  тіло вкрите бородавками, з тонкими ворсинками. В Україні шкідник розвивається в двох поколіннях.

  Перші метелики з `являються  наприкінці квітня - на початку травня. Вони ведуть сутінковий і нічний спосіб життя. Яйця відкладають на листях групами до 500 яєць з яких через 5 – 14 днів відроджуються гусениці,  які з `їдають листя, залишаючи лише жилки.  

  До четвертого віку живуть колоніями, обплітаючи паутиною листя, гілки, іноді цілі дерева, потім розповзаються і переходять до поодинокого способу життя.

  На Чернігівщині більш шкідливим є друге покоління, за сприятливих умов  гусінь , відроджена з однієї кладки яєць, може повністю об `їсти листя на 15 річному плодовому дереві.

   Розселяється шкідник як перельотами метеликів, розповзанням гусені, так і з тарою, транспортними засобами.

   Для обмеження подальшого розповсюдження  американського білого метелика необхідно дотримуватись комплексу карантинних заходів. Потрібно обстежувати крони дерев, особливо в першу половину червня та другу декаду серпня, для виявлення паутинних гнізд. При виявленні шкідника - зрізання і спалювання паутинних гнізд з гусеницями, накладання ловчих поясів. У разі пошкодження 20% листя – обробка хімічними  препаратами, дозволеними для використання в Україні. В населених пунктах  для знищення гусені, можна обприскувати дерева біологічними препаратами Актофіт (2,0 л/га), Бітоксибацилін (2,0 -3,0л/га). Застосування біопрепаратів проти гусениць молодших поколінь дає добрий результат, але діють повільніше.

   Боротьба з карантинними організмами – це не дорожче за втрати, які в перспективі може завдати той чи інший шкідник чи бур’ян. Колорадський жук раніше теж був карантинним видом і потрапив на Чернігівщину в 1968 році. Шкода, яку завдає він зараз відома всім і це є прикладом того, що може бути, якщо ігнорувати Американського білого метелика, чи інших карантинних організмів.