Ви є тут

ШКОДОЧИННІСТЬ ТА СПОСОБИ ЗАХИСТУ ВІД СТЕБЛОВОЇ НЕМАТОДИ КАРТОПЛІ DITYLENCHUS DESTRUCTOR THORNE

В зв’язку із суттєвою шкодочинністю Ditylenchus destructor Thorne, відбувається значна втрата врожаю як в період зберігання, так і під час сортування картоплі після збирання. Разом з тим, різко знижується насіннєва якість картоплі, внаслідок чого доводиться вибракувати цілі партії насіннєвого матеріалу картоплі, використовуючи його лише для продовольчих цілей.

Важкість патологічного процесу полягає в тому, що внаслідок інвазії виникає комплексне захворювання, в якому беруть участь і інші фітопатогенні мікроорганізми (гриби, актиноміцети, бактерії, віруси), котрі прискорюють і довершують процес гниття бульб картоплі.

Основними джерелами інвазії даного виду нематод служать ґрунт, насіннєвий матеріал, багаторічні бур'яни картопляного поля, а також залишені в ґрунті після попереднього збору, заражені бульби картоплі. В умовах зрошення нематоди можуть поширюватися з іригаційною водою. В деяких випадках зараження здорових бульб може відбуватися через тару, інвентар, на сортувальних пунктах, особливо при наявності на них механічних пошкоджень.

Коло харчових рослин-хазяїв Ditylenchus destructor включає близько 120 видів квіткових рослин. Основною рослиною-хазяїном є картопля, однак стеблова нематода картоплі вражає також такі культурні рослини як морква, цукровий буряк, часник, цибулю, ірис, жоржини, гладіолуси, тюльпани, арахіс, може розвиватися на конюшині, квасолі, горосі, люпині, бобах, гарбузі, огірку, кавуні, перці, томаті, баклажані, пасльоні чорному. Серед бур’янів бульбова нематода знайдена на осоті польовому, кульбабі лікарській, щавлі польовому, м’яті перцевій, подорожнику ланцетолистому, які служать для шкідника рослинами-резерваторами.

Розвиток і розмноження D. destructor теж проходить в бульбах в період зберігання картоплі, вирішальним фактором якого стає температура і ступінь вологості картоплесховищ. Чим вища температура і вологість, тим інтенсивність розмноження стеблової нематоди збільшується. При настанні повної сухості ґрунту бульбова нематода здатна переходити в стан анабіозу, який дозволяє їй зберігати свою життєздатність до 1-2 місяців в повітряно-сухому ґрунті і в рослинних рештках.

Для запобігання зараження картоплі Ditylenchus destructor Thorne рекомендується використовувати тільки здоровий насіннєвий матеріал. Картоплю з ознаками захворювання слід вибраковувати. Прибирання картоплі, по можливості, проводити без втрат.

 

Провідний фахівець відділу фітосанітарного аналізу ДУ «Чернігівська фітолабораторія»

Олександр ФЕДОРЕНКО

2022 р.