Ви є тут

Снігова блоха

спостерігаємо снігову блоху
снігова блоха
Який великий і багатий світ, в якому ми живемо!
Яка яскрава і різнобарвна природа навколо нас!
Навіть найменша істота на землі – унікальна та неповторна.

 

Наприкинці лютого жителі Чернігівщини під час відлиги спостерігали дивне «природне явище» на сніговому покриві – масові скупчення малесеньких комах, які активно рухалися незважаючи на зимову прохолоду.

Зважаючи на велику популяцію цих «незнайомців», місцеві жителі забили на сполох, занепокоївшись, чи не становитимуть комахи якоїсь небезпеки для людей, тварин і сільськогосподарських угідь.

Інспектором Управління фітосанітарної безпеки в Чернігівській області було відібрано зразки з утворених колоній цих комах і відправлено до Державної установи «Черінігівська обласна фітосанітарна лабораторія».

Спеціалістами - ентомологами фітолабораторії було встановлено, що дана комаха відноситься до ряду Collembola (Ногохвістки),  вид – глетчерна блоха, яку в народі називають «сніговою блохою».

             Дорослі особини досягають в довжину 1,5—2,5 мм, тіло вкрите волосками. Забарвлення тіла зазвичай чорне, і з цієї причини скупчення комах у снігу швидко виявляються. На голові є вусики, які допомагають орієнтуватися в просторі і знаходити їжу.

             Цікавою особливістю будови ногохвісток є наявність на кінці їх черевця довгого рухомого виросту - «стрибальна вилка», яка за допомогою спеціальної «зачіпки» утримується під черевцем. При звільненні з «зачіпки», «стрибальна вилка» різко відштовхується назад і комаха виробляє досить значний стрибок, який часто перевищує її власну довжину в 20-30 разів. Тобто, назву «блоха» комаха отримала за здатність стрибати.

Розмножуються  вони саме в зимовий період, відкладаючи свої яйця (до речі, вони мають помаранчевий відтінок) прямо в сніг або навіть в лід.

Живляться виключно біологічними продуктами, наприклад, водоростями, залишками гнилих або ще зростаючих рослин.

З різних цукрів «блоха» виробляє свого роду антифриз, який дозволяє їй вижити при температурі -10…-15 °C. Температура вище +12 °C смертельна для цих тварин. Оптимальна температура — близько 0 °C.

Снігова блоха – це давно відома комаха, яка раніше лишалася «в тіні». Але ніякої загрози вона не несе ні людям, ні тваринам: вид не контактує з людьми й іншими теплокровними істотами та не переносить будь-яких захворювань. Ні люди, ні їхнє житло цих комах не приваблюють, оскільки снігові блохи живуть у дикій природі, а у теплі взагалі швидко гинуть. Посіви також їх абсолютно не цікавлять. Вони зазвичай не віддаляються від водойм або болотистих ділянок: їм потрібен прохолодний і вологий ґрунт.

             Так що варто розслабитися і жити спокійно, спостерігаючи за цим цікавим природним явищем.