Ви є тут

Всихання соснових насаджень набуває масового масштабу

пошкоджена короїдом сосна
верхівковий короїд
сосна короїд

Динаміка всихання насаджень на території Чернігівської області прогресує і є частиною патологічних процесів широкого масштабу.

Що  ж стає причиною всихання?  Подібно до людського організму, найперше в зону ризику потрапляють дерева з ослабленим «імунітетом». Саме такі слабкі дерева і заселяє Ips acuminatus - Верхівковий короїд, який найчастіше виявляється при лабораторному дослідженні  –  шкідник, що є переносником офіостомових грибів, котрі є причиною «посиніння» деревини. Це дрібний жук завдовшки 2 – 4 мм. За нормальних умов верхівковий короїд може дати одне-два покоління  (одна самка короїда  відкладає до 120 яєць) і утворити одне так зване сестринське покоління (коли дорослі особини вдруге заселяють ослаблені сосни). Посушливі погодні умови, які ми спостерігаємо протягом останнього часу, сприяють тому, що з’являються не два, а три покоління шкідників (два сестринські), тобто цей короїд існує у лісі протягом усього вегетаційного періоду.

Розмноження короїдів найбільш успішно відбувається на хворих деревах, особливо на свіжозрубаних й вітровальних. При нападі на соковиті, здорові дерева короїди і їхні виводки гинуть, принаймні піонери, які заливаються живицею дерева; на цілком усохлих деревах їхні виводки також гинуть, тому що їхнє живлення відбувається, головним чином, за рахунок соків дерева. На занадто соковитому дереві ходи пролягають переважно в мертвій частині кори, тільки злегка зачіпають живі частини; якщо в цей час умови росту дерева покращаться, підуть, наприклад, дощі після посухи, то частини, уражені жуками й личинками, швидко відновлюються, мертва кора уздовж маточного ходу розтріскується, зовнішні, більш ушкоджені, й шари, які відмирають, відлущуються разом з личинковими ходами. Якщо ж умови росту погіршуються, то личинки врізують свої ходи глибше й, перерізавши всі соконесучі судини, незабаром доводять дерево до всихання. Попереднє підточування пагонів і гілочок на вершинах, вироблене багатьма короїдами з осені, теж чимало сприяє ослабленню й захворюванню дерев, на яких пізніше, навесні, ті ж короїди більш успішно намагаються розмножуватися. Масове  й спустошливе розмноження короїдів у лісах спостерігалося здебільшого після якого-небудь попереднього лиха, що зумовило можливість появи хворого лісу на більших просторах. Лісові пожежі створюють особливо сприятливий ґрунт для розмноження короїдів; урагани й бурі, які розхитують ліси на більших площах, викликають те ж явище, особливо в соснових лісах.

Отже, у нашому випадку, можна передбачити, що причини ослаблення дерев були зумовленні посухою, недостатньою вологістю ґрунту і, як наслідок, ліси поступово ослаблюються, масово заселяються короїдами та іншими шкідливими організмами.