Ви є тут

ЯК ПІДГОТУВАТИ САД ДО ЗИМИ

Цілий сезон плодові дерева та кущі активно росли та розвивалися, щоб віддати нам щедрий врожай великих та смачних плодів і ягід. Тому перш, ніж все піде на зимовий відпочинок під сніг, повинна бути проведена підготовка саду до зими. Підготовка дерев до зими включає проведення підживлення, обробку від зимуючих стадій шкідників та хвороб, а також обрізку, захист від гризунів, вологозарядний полив. Витративши всього кілька днів восени, навесні ми побачимо результати своєї праці.

Шкідники саду докучають рослинам звичайно навесні і влітку, восени їх немає. Саме в кінці сезону боротися з ними найпростіше, бо вони зимують у кронах дерев, верхніх шарах ґрунту, тому для початку потрібно зайнятися прибиранням ділянки. Треба зібрати все опале листя і ті плоди, що залишилися висіти на деревах. Все це помістити у викопану в ґрунті яму глибиною 50 см, але шар повинен бути не більше 10 - 15 см і поверх треба обов'язково насипати товстий шар землі або торфу (не менше 30 см). Тільки в цьому випадку навесні наступного року спори грибів і шкідники не зможуть вибратися назовні і загинуть.

Обов’язкова процедура – це обрізка дерев та видалення старих гілок в ягідних кущах (смородина, аґрус та ін..), яку проводять, щоб регулювати їхній розвиток та плодоношення. Вона виконує формуючу та санітарну функції і необхідна для того, щоб видалити сухі, зламані чи підгнилі частини крони. Обрізку виконують тоді, коли листя з дерева вже опало, а температура повітря знаходиться на позначці вище нуля градусів. Також потрібно очистити штамби і товсті гілки дорослих дерев від мертвої кори, але перед тим як приступити до роботи, потрібно розстелити під деревом тканину або папір, щоб потім все сміття і шкідників можна було зібрати і спалити. Всі зрізи замазують тонким шаром садового вару.

Під деревами і ягідними чагарниками треба перекопати ґрунт (за винятком рослин, наприклад обліпихи, у яких корені розташовані близько до землі - в цьому випадку грунт просто розпушують на 2 - 3 см). Грудки землі розбивати не треба - їх залишають на зиму. Саме в них знаходиться більшість шкідників. І коли настануть морози, вони загинуть. Це один з важливих етапів підготовки саду восени.

Не менш важливо подбати про обробіток саду спеціальними розчинами від шкідників та хвороб. Для плодових дерев небезпеку становить парша, борошниста роса та інші захворювання. Обробку можна виконувати сечовиною чи бордоською рідиною. Можна використовувати промислові фунгіциди, які вважаються ефективнішими. А застосовувати їх можна без побоювань, тому що плоди вже зібрані.

Для захисту саду застосовують побілку стовбурів плодових дерев. Зміст побілки у тому, щоб захистити дерева від впливу сонця, яке викликає на стовбурах і скелетних гілках опіки і морозобоїни. Вони трапляються взимку, коли під дією променів вода в стовбурах відтає, а вночі замерзає і лід розриває кору. Найпростіший спосіб – придбати в садовому центрі спеціальну акрилову фарбу для дерев. Нею просто користуватися, вона довго не змивається, а в сучасні склади входять ще речовини, які захищають стовбури від шкідників, хвороб і знищать мохи і лишайники.

Середина осені є найкращим періодом для внесення підкормки під дерева. Осіннє підгодовування робить дерева міцними і допомагає перенести холодну зиму. Восени під плодові дерева вносять таке підживлення: перегній, фосфорно-калійні добрива, комплексне підживлення. Дози застосування вказані в рекомендаціях виробника. На важких ґрунтах рекомендується зменшити дозу на 10-20%, а на легких – навпаки, збільшити, так як з такого ґрунту швидше вимиваються поживні мікроелементи.

Саме вода розносить по рослинам поживні речовини, які допомагають пережити суворі зими. Тому в саду треба обов'язково провести вологозарядний полив. Кожне дерево потрібно поливати ґрунтовно і не поспішаючи. Важливо, щоб вода добре ввібралася в ґрунт. На дерево середнього розміру потрібно вилити близько 5-8 відер води.

Таким чином, уважне та дбайливе ставлення до рослин присадибних садів дозволить нашим нащадкам насолоджуватися плодами довгий час, а також милуватися щовесни рясним цвітінням.

 

 

Олександр ФЕДОРЕНКО

Провідний фахівець

ДУ «Чернігівська фітолабораторія»