Ви є тут

Міжнародний день здоров’я рослин

День захисту рослин

Спільнота Міжнародної конвенції із захисту рослин, до якої Україна приєдналася у 2006 році, відзначає 12 травня 2024 року Міжнародний день здоров’я рослин під гаслом: «Здоров’я рослин, безпечна торгівля та цифрові технології».

    Головна мета заходу – підвищення обізнаності якнайбільшої кількості людей у світі про те, як захист здоров'я рослин, розкриття та збереження її потенціалу, може сприяти ліквідації голоду, скороченню масштабів злиднів, захисту біологічного різноманіття та навколишнього середовища, активізації економічного розвитку.

    Від рослин залежить як наше здоров'я, так і здоров'я нашої планети. Рослини є джерелом кисню, яким ми дихаємо, значної частини їжі, яку ми їмо, волокон, з яких виготовляють наш одяг, ліків, кормів, палива, природних будівельних матеріалів, тощо.

   Тим не менш, щороку через шкідників і хвороб рослин втрачається до 40 відсотків продовольчих культур. Це впливає на продуктивність сільського господарства, обмежує доступ населення світу до високоякісних продуктів харчування та вносить ризики в продовольчу безпеку в цілому.

   Зміна клімату та діяльність людини значно впливають на здоров’я рослин, змінюючи екосистеми та завдаючи шкоди біорізноманіттю, водночас створюючи нові ніші для процвітання шкідників. Міжнародні подорожі та торгівля, особливо міжконтинентальні, обсяги яких за останнє десятиліття зросли втричі, спричиняють появу шкідників і хвороб у місцях, яких вони раніше не бачили.

   Задля збереження здоров’я рослин громадськості слід знати про ризики, пов'язані з переміщенням через кордон рослин та рослинних продуктів, у яких можуть перебувати шкідники та хвороби. Нам всім необхідно бути обережними при замовленні рослин та рослинних продуктів в мережах інтернет-торгівлі через поштову службу, яка не проходить фітосанітарний контроль. Важливо купувати у відомих компаній, що надають міжнародну фітосанітарну сертифікацію щодо безпечної торгівлі рослинами та рослинними продуктами. Товаровиробникам необхідно  використовувати сертифіковане, вільне від шкідливих організмів насіння і садивний матеріал, проводити моніторинг, своєчасне виявлення та інформування служб захисту рослин про перші ознаки присутності шкідників і хвороб на присадибних ділянках і фермерських угіддях. Застосування екологічно безпечних методів захисту та боротьби з шкідливими організмами, в тому числі методів, що базуються на біологічних підходах.

    Збереження рослин у здоровому стані є важливим для життя на землі, і кожен з нас має можливість відіграти посильну та дуже корисну роль.