Ви є тут

Американський білий метелик

Американський білий метелик

Клас – Insecta (Комахи)  Ряд – Lepidoptera (Лускокрилі) Родина – Arctiidae (Ведмедиці)

Батьківщиною американського білого метелика є Північна Америка. У 1939-1940 рр. Шкідника випадково завезли з вантажем до Європу, а саме Угорщину. В Україні АБМ вперше виявлено у 1952 році в Закарпатській області. А з 1966 року відбулося поступове розповсюдження його в інші області країни.

Станом на 01.01.2013 року шкідник присутній в АР Крим, м. Севастополь та у 20 областях України.  Завдяки розкорчовуванню старих садів і багаторічних насаджень та проведенню ревізій в старих вогнищах у деяких регіонах країни значно зменшились площі зараження шкідником. Зменшення площ відбулось в АР Крим, Запорізькій області та м. Севастополь.

Біологія. АБМ розвивається у двох поколіннях. Зимують лялечки у прихованих місцях. Вихід метеликів з лялечок відбувається за зниженням температури до +13 °С. Період льоту триває 20-30 днів. Через 1-2 год після спарювання самка на нижній бік листка відкладає яйця. Плодючість однієї самки 200-2000 яєць. З яєць відроджуються гусениці, які починають живитися, будувати гніздо та розповзатися по всьому дереву. Кількість віків залежить від умов існування і коливається від 6 до 8.

Морфологія. Імаго:

 Розмах крил метеликів 2,5-3,5 см. (самки крупніші за самців). забарвлення крил метеликів білосніжне, але іноді зустрічаються метелики з чорними або темно-коричневими плямами на крилах. Яйце: кулеподібне з

плоскою основою, розміром 0,5-0,6 мм.Гусениця: image002

1-го віку світло-жовта, завдовжки 1-1,5 мм, доросла 30-40 мм. Тіло гусениці старшого віку густо вкрите щетинками і волосками, на спинній частині є два ряди чорних бородавок і три ряди оранжего-жовтих бородавок з боків. Лялечка: видовжено-яйцеподібної форми, завдовжки 10-15 мм. Шви між члениками черевця обмежені характерними рядами грубих крапкоподібних ямок.

Методи виявлення та визначення. Імаго шкідника виявляють візуально в процесі обстеження насаджень. Для цього уважно оглядають окремі гілки і періодично струшують їх. Потурбовані метелики злітають і через 5-6 м сідають. Їх можна відловлювати вночі на світло або на УФ-пастку (ультрафіолет) при температурі повітря вищій 15°С.

Шкідника можна виловити за допомогою пасток з дівочими самками, а також на дослідні зразки синтетичного статевого феромону. Гусениць знаходять за характерними для американського білого метелика павутинними гніздами. Лялечок виявляють при ґрунтових розкопках, в ловильних поясах та різних схованках.

Порядок розміщення пасток. Підготовленні пастки розміщуються на деревах на висоті 1,5 – 2 м у периферійній частині західного боку крони; Для виявлення нових вогнищ пастки вивішуються на початку травня і ведуть спостереження до червня; plodojorka3

Всі пастки слід пронумерувати. Після їх розміщення складають схему, до якої заносять під окремим порядковим номером кожну пастку та її вкладку. Позначають місце їх розміщення.

Для встановлення межі вогнищ пастки слід розміщувати поблизу насаджень, які переважно пошкоджуються даним шкідником;

Орієнтовні строки проведення та норми обстеження феромонними пастками.

Для виявлення вогнищ: І дек. Травня – ІІ дек. Червня - 1 п. на 5 га. розсадник 1 п. на 1 га –порядок вибірок через 7-10 днів ;

Для встановлення меж вогнищ: Травень, липень - 1 п. на відстані 100м. до 1 км від вогнища порядок вибірок через 7-10 днів ;

Для спостереження за розвитком: Із встановленням СТД + 15С,  Не менше 10 пасток розміщують на різних місцях для спостереження за початком та динамікою льоту метеликів та кількістю поколінь; спочатку оглядають пастки кожний день до виявлення шкідника, а потім 1 раз за 3-5 днів.

Шкодочинність. Гусениці американського білого метелика надзвичайно шкодочинні. АБМ небезпечний для майже 300 видів рослин. Серед садових дерев найуразливіші шовковиця, яблуня, груша, слива, айва, черешня, горіх. Вони повністю об'їдають листя на деревах, оповиваючи гілки павутиною. Така дефоліація насаджень призводить до порушення обмінних процесів у рослинах та їх ослаблення у підсумку чого знижується врожайність та захисна, декоративна, естетична функція насаджень, погіршуються умови існування фауни. Гусениці поїдають листя — шість-вісім гнізд шкідника на плодовому

дереві здатні повністю його знищити

Рослини, які пошкоджуються американським білим метеликом можна розділити на три основні групи:

1.рослини, яким віддається перевага і які часто пошкоджуються: шовковиця, клен ясенелистий, яблуня, слива, черешня, груша, вишня, горіх волоський, айва, бузина, ясен;

2.рослини, які пошкоджуються рідше, але забезпечують шкіднику повний цикл розвитку: багато видів листяних дерев і кущів;

3.рослини, які пошкоджуються лише гусеницями старших віків і не можуть забезпечити повний цикл розвитку комах: трав’янисті рослини і хвойні породи.

Основна ознака пошкодження - наявність на деревах павутинних гнізд. Типове павутинне гніздо американського білого метелика сформоване з тоненької павутини, яка обплутує спочатку 1-2, а потім декілька верхівкових листків на гілці. У міру зростання гусені і недостачі їжі всередині гнізда, павутиною обплутуються все нові і нові листки. Згодом гніздом стає ціла гілка чи частина її розміром 1-2 м.

 

 

Способи поширення. Американський білий метелик поширюється транспортними засобами, при перевезенні сільськогосподарської продукції та промислових вантажів. В останньому випадку шкідника часто виявляють в пакувальному матеріалі. В пошуках статевого партнера і місця для відкладання яєць самка може летіти в середньому на відстань до 250 м. Можливе пасивне перенесення на значні відстані повітряними потоками.

Середня швидкість розповсюдження у країні становить 30—40 км на рік

Фітосанітарні заходи. Для попередження занесення АБМ слід проводити детальний огляд імпортних вантажів, вітчизняної продукції, пакувального матеріалу, транспортних засобів, що надходять із карантинних зон, регулярно обстежувати багаторічні насадження.

Вивіз плодів і садивного матеріалу із заражених господарств, населених пунктів слід проводити за узгодженням з карантинною інспекцією.Агротехнічні заходи полягають у збиранні та знищенні гусениць та кладок яєць АБМ. Гілки з гніздами гусениць обрізають і спалюють. Хімічні: обприскування заражених дерев дозволеними до використання інсектицидами.     АБМ виявлений у 7 районах Чернігівської області:  Бахмацький, Бобровицький, Варвинський, Козелецький, Ніжинський, Носівський, Прилуцький. Загальна площа зараження становить – 50  га.